There were 377 entries judged and 142 registered participants, judges, and stewards.

Best of Show Winners

Best of Show – Beer

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stDavid BarberPippin’s Pils5D: German PilsLehigh Valley Homebrewers
2ndSeth ClearwaterMistaken Identity13C: English PorterStoney Creek Homebrewers
3rdJoel PiazzaHaverFunk23D: LambicMain Line Brewers Association

Winning Entries

Table 1: Standard American and International Lager (14 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stAlex StyczenFather In-Lager1B: American Lager
2ndDave Miles
Co-Brewer: Jason Walter
Windmill Lager2A: International Pale Lager
3rdDavid KurtiakCreammeister Ale II1C: Cream Ale

Table 2: Pale Malty European Lager (16 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stDavid BarberHell Yes! Bock4C: Helles Bock
2ndDan RoebuckGerman Lager X4A: Munich Helles
3rdDan RoebuckFast Fest 4B: Festbier

Table 3: Pale Bitter European Beer (21 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stDavid BarberPippin’s Pils5D: German Pils
2ndRobert GiaquintaPils5D: German Pils
3rdRob KnightonHobo Style5A: German Leichtbier

Table 4: Amber European Lager (14 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stRob KnightonHefty Stone6A: Marzen
2ndJosh WeikertR97 6B: Rauchbier
3rdMichael GrippiVienna Lager7A: Vienna Lager
HMMichael GrippiAltbier7B: Altbier

Table 5: Dark & Strong European Beer (12 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stJim LachmanDB9A: Doppelbock
2ndSeth ClearwaterHog Hammer9C: Baltic Porter
3rdRob KnightonHead Stash8B: Schwarzbier

Table 6: German Wheat Beer (6 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stMichael GrippiDunkelweizen10B: Dunkels Weissbier
2ndSeth ClearwaterLazy Mill10C: Weizenbock
3rdMatthew DeMontaigne
Co-Brewer: Shaun Brasseau
Brunhilda10B: Dunkels Weissbier

Table 7: British Bitter & Pale Commonwealth Beer (11 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stRob KnightonHempfield Station12A: English Golden Ale
2ndDouglas DinwoodieAnything But Ordinary11A: Ordinary Bitter
3rdDan Feltimo All Britainnia11A: Ordinary Bitter

Table 8: Scottish & Irish (6 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stRob KnightonHighland Scotty14A: Scottish Light
2ndSteve ZapataGreat Scott!14A: Scottish Light
3rdTom JamborIrish Hello15B: Irish Stout

Table 9: Brown British (10 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stSeth ClearwaterMistaken Identity13C: English Porter
2ndSeth ClearwaterMild Hog13A: Dark Mild
3rdDavid BarberMerlin’s Mild13A: Dark Mild

Table 10: Dark & Strong British Beer (15 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stJim LachmanEB 201417D: English Barleywine
2ndMatthew DeMontaigne
Co-Brewer: Shaun Brasseau
Ole Beauty17B: Old Ale
3rdJim LachmanMilk Stout16A: Sweet Stout

Table 11: Pale American Ale (10 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stDan RoebuckOat Farmer18B: American Pale Ale
2ndMichael WalkMorgan18B: American Pale Ale
3rdMatthew KnuttelTo Carthage Then I Came18B: American Pale Ale

Table 12: Amber & Brown American Beer (7 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stAndrew ScottLiberty Belle 19B: California Common
2ndGary CookPine Valley Brown Ale19C: American Brown Ale
3rdJoe GriffinHoppy Cricket19A: American Amber Ale

Table 13: American Porter & Stout (12 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stMichael GrippiRIS20C: Imperial Stout
2ndTyler FlynnRussian Imperial Stout20C: Imperial Stout
3rdTimothy CaumImperial Stout20C: Imperial Stout

Table 14: American IPA (27 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stMichael GrippiWest Coast IPA21A: American IPA
2ndKarl WeissPunch You In The IPA21A: American IPA
3rdDan LindermanIPA21A: American IPA

Table 15: Specialty IPA (17 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stTimothy CaumSession IPA21B: Specialty IPA
2ndJohn LitakTruthiness Double Rye IPA21B: Specialty IPA
3rdJonathan MeroneFarm IPA21B: Specialty IPA

Table 16: Strong American Ale (7 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stDan RoebuckWheatwine 22D: Wheatwine
2ndKen DicksonBent Ball Barleywine22C: American Barleywine
3rdJason WasnickLupulin Slumber22A: Double IPA

Table 17: European Sour & American Wild Ale (20 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stJoel PiazzaHaverFunk23D: Lambic
2ndDonald Boyle
Co-Brewer: Stephen Boyle
American Sour28B: Mixed Fermentation Sour Beer
3rdMatthew DeMontaigne
Co-Brewer: Shaun Brasseau
Sumpin Special28A: Brett Beer

Table 18: Belgian Ale (8 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stAlex StyczenG_Man Wit24A: Witbier
2ndMatthew DeMontaigne
Co-Brewer: Shaun Brasseau
Sumpin Really Special24C: Biere de Garde
3rdScott Minnich
Co-Brewer: Bob Piano
Dim Wit24A: Witbier

Table 19: Trappist Ale (18 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stTom JamborPious 12 Dark Strong26D: Belgian Dark Strong Ale
2ndPat McCabeDark And Dangerous26D: Belgian Dark Strong Ale
3rdJudy KernDubbel Trouble26B: Belgian Dubbel

Table 20: Strong Belgian Ale (26 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stChintoo PatelSaison25B: Saison
2ndJesse Kuiper
Co-Brewer: Seth Alan Kuiper
Recursive Therapy25A: Belgian Blond Ale
3rdGary CookObscured By Clouds25B: Saison

Table 21: Historical Beer (12 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stDan RoebuckRoggenbier 27A: Historical Beer
2ndMark WeissGose The Gozarian27A: Historical Beer
3rdBryan RugglesThe Salty Goose27A: Historical Beer
HMMichael CaffeeGrodziskie27A: Historical Beer

Table 22: Fruit Beer (18 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stSteve GroffStrawberry Harvest Berliner29A: Fruit Beer
2ndMark WitzelGrapefruit Berliner29A: Fruit Beer
3rdNicholas ShadelPurple Rain29A: Fruit Beer

Table 23: Spiced Beer (11 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stDavid Robichaux Jr.
Co-Brewer: Matt Sadler
The Robey Show Collab30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer
2ndMel HomikIndian Summer Spiced Saison30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer
3rdDavid BarberHibiscus Gose30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer
HMDonald Boyle
Co-Brewer: Stephen Boyle
Jalapeno Brown30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer

Table 24: Smoked & Wood Beer (19 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stKen DicksonOaken Rye Pale Ale33A: Wood-Aged Beer
2ndJack Robbins
Co-Brewer: Dan Tucci
Cat In A Barrel33B: Specialty Wood-Aged Beer
3rdTimothy CaumOak & Cognac33B: Specialty Wood-Aged Beer

Table 25: Specialty/Experimental Beer (12 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stNate Glose
Co-Brewer: Anthony Smock
Rye IPL34B: Mixed-Style Beer
2ndKarl WeissBatch 200 Imperial Coconut Porter34B: Mixed-Style Beer
3rdTimothy CaumHair Of The Dog "Adam" Clone34A: Clone Beer

Table 26: Cider & Perry (9 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stDonald Boyle
Co-Brewer: Stephen Boyle
Oaked CiderC2F: Specialty Cider/Perry
2ndRobert SlonakerMojito CiderC2F: Specialty Cider/Perry
3rdDonald Boyle
Co-Brewer: Stephen Boyle
New CiderC1A: New World Cider

Table 27: Meads (19 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stTom JamborCherry PieM2D: Stone Fruit Mead
2ndFreddy MartinoOrange Blossom MeadM1B: Semi-Sweet Mead
3rdSean O’ConnellStraw-Pepper-Berry Short MeadM3A: Fruit and Spice Mead
HMDonald Boyle
Co-Brewer: Stephen Boyle
Red PymentM2B: Pyment